امروز: جمعه 08 ارديبهشت 1396 برابر با 28 آوریل 2017

  • دکتر میرزاده در سالروز تاسیس دانشگاه:
برپایی نمایشگاه دائمی دستاوردهای فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی

دکتر میرزاده در مراسم سی و چهارمین سالگرد تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی و تقدیر از پژوهشگران برتر دانشگاه گفت: افرادی که دانشگاه آزاد اسلامی را از نظر کیفی زیرسوال ببرند، خودشان را زیرسوال برده‌اند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی، در این مراسم دکتر میرزاده ضمن تبریک میلاد باسعادت حضرت مهدی (عج) و سالگرد آزادسازی خرمشهر قهرمان، با اشاره به بازدید آیت الله‌هاشمی رفسنجانی از نمایشگاه دستاوردهای فناوری دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: این نمایشگاه قرار است به یک نمایشگاه دائمی برای عرضه دستاوردهای فناورانه دانشگاه آزاد اسلامی تبدیل شود.

وی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی با تدبیر و آینده نگری آیت الله‌هاشمی رفسنجانی تاسیس شده، اظهار داشت: خلوص نیت و اعتقاد موسسان دانشگاه باعث شد دانشگاه آزاد اسلامی با امکانات حداقلی تا این اندازه در زمینه‌های پژوهشی و آموزشی و اثربخشی اقتصادی توسعه یابد.

وی با بیان اینکه تعداد دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در حال حاضر حدود یک میلیون و 600هزار نفر است، افزود: نسبت دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی به کل دانشجویان کشور 37درصد و نسبت دانشجویان تحصیلات تکمیلی به کل دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی حدود 30درصد است. طبق سند چشم انداز 1404، 30درصد از دانشجویان کشور باید در مقطع تحصیلات تکمیلی تحصیل کنند که دانشگاه آزاد اسلامی در سال جاری به این هدف مهم دست یافته است.

رئیس بزرگترین دانشگاه حضوری جهان درخصوص تعداد رشته محل‌های دانشگاه آزاد اسلامی به تفکیک مقاطع گفت: در حال حاضر دانشگاه دارای 42 رشته در مقطع دکتری حرفه ای، بیش از 8هزار و 700 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 2هزار و 700 رشته در مقطع دکتری تخصصی و 8هزار و 816 رشته کارشناسی است.

میرزاده با بیان اینکه نسبت اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی به کل اعضای هیأت علمی دانشگاه‌های کشور بیش از 44درصد است، اظهار داشت: در حال حاضر 60درصد اعضای هیات علمی دانشگاه در مرتبه استادیار یا بالاتر و 40درصد در مرتبه مربی قرار دارند. این در حالی است که 5 سال گذشته این نسبت معکوس بود که نشان دهنده توجه دانشگاه به توسعه تحصیلات تکمیلی است.

وی خاطرنشان کرد: وجود 44درصد اعضای هیات علمی کشور در دانشگاه آزاد اسلامی، نشان دهنده وزن علمی قابل توجه این دانشگاه است.

دکتر میرزاده همچنین از بکارگیری اعضای هیات علمی از دانشگاه‌های دولتی در این دانشگاه خبر داد و گفت: حدود 30هزار عضو هیات علمی تمام وقت، 2هزار نیمه وقت و بیش از 35هزار حق التدریس با دانشگاه آزاد اسلامی همکاری می‌کنند که مجموعاً اعضای هیات علمی بیش از 68هزار نفر است..

وی افزود: طبق تفاهم نامه صورت گرفته با وزارت علوم تحقیقات و فناوری، هر دو استاد نیمه وقت معادل یک استاد تمام وقت و هر سه استاد مدعو معادل یک استاد تمام وقت در نظر گرفته می‏شود. با احتساب موارد فوق، نسبت تعداد استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی 1 به 37 تعیین می‏شود.

میرزاده با بیان اینکه در دانشگاه آزاد اسلامی نسبت استاد (غیر همگن) به دانشجو یک به 49 و نسبت استاد (همگن) به دانشجو یک به 37 است، گفت: این در حالی است که این نسبت در کل دانشگاه‌های کشور یک به 62 است. اصلاح شاخص استاد به دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی طی دو سال و نیم گذشته، پاسخ محکمی است در جواب افرادی که مدعی هستند در دانشگاه آزاد اسلامی کیفیت وجود ندارد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از جذب حدود 11هزار عضو هیات علمی PhD خبر داد و گفت: از مهر 92 تاکنون بیش از 3هزار عضو هیات علمی در دانشگاه آزاد اسلامی استخدام قطعی شده اند. همچنین از آن تارخ تاکنون بیش از 2هزار و 600 نفر اتقای رتبه یافته اند.

وی درخصوص برنامه جذب هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی تصریح کرد: تا پایان سال 96 بیش از 20هزار عضو هیات علمی جذب دانشگاه آزاد اسلامی خواهند شد. پیش‏بینی می‌شود در فراخوان‏ سال ‌های 95 و 96 حدود 10هزار عضو دیگر به هیات علمی دانشگاه افزوده خواهد شد.

دکتر میرزاده از دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی در حوزه علوم پزشکی نام برد و گفت: سهم دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش علوم پزشکی کشور 40درصد است. این دانشگاه دارای 49 مرکز تحقیقاتی و 15 بیمارستان و فعال و در حال راه اندازی است.

وی همچنین از تجهیز و فعال شدن 65 کلینیک سلامت در قالب طرح دانشگاه سالم خبر داد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به وجود 73 مرکز پژوهشی، 85 مرکز رشد، 712 شرکت دانش بنیان و 118 مجله علمی معتبر در دانشگاه آزاد اسلامی گفت: حدود 65درصد از شرکت‌های دانش بنیان و مراکز رشد، طی دو سال و نیم گذشته تاسیس شده اند.

وی از ساماندهی 7هزار و 600 آزمایشگاه و 3هزار و 400 کارگاه در سامانه آزمایشگاه‌های همکار آزاد (ساها) خبر داد وگفت: این سامانه یک گنجینه بزرگ فنی برای کشور محسوب می‌شود که منحصر به دانشجویان و اساتید نبوده و هر پژوهشگری در حوزه صنعت می‌تواند از این سامانه استفاده کند.

وی افزود: بیش از 8هزار نوع خدمات در این سامانه ثبت شده و درآمد 487 واحد، مرکز و آموزشکده سما از سامانه ساها در یک مدت کوتاه 5 میلیارد تومان بوده است.

میرزاده با اشاره به راه اندازی سامانه آزاد اکسپو برای ارائه و فروش دستاوردهای تجاری شده این دانشگاه گفت: تاکنون 716 شرکت، واحد و هسته فناور و 237 محصول تجاری شده در این سامانه ثبت نام شده است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از افزایش حجم قراردادهای این دانشگاه در حوزه پژوهشی و فناوری خبر داد و افزود: تعداد طرح‌های برون دانشگاهی 2هزار و 116 و مبلغ قرار دادهای برون دانشگاهی در سال 1394 حدود 39 میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره مشارکت بالای دانشگاه آزاد اسلامی در تولید علم کشور گفت: دانشگاه آزاد اسلامی تا بهمن 94 بیش از 63هزار مستندات علمی در پایگاه Scopusو بیش از 41هزار در پایگاه Web of Scienceثبت کرده است.

دکتر میرزاده به جایگاه دانشگاه آزاد اسلامی در رتبه بندی‌های علمی جهانی اشاره کرد و گفت: 45 واحد دانشگاه آزاد اسلامی بیشترین مشارکت در تولیدات علمی این دانشگاه را داشته اند. طبق آمار، دانشگاه آزاد اسلامی از نظر تولید علم در پایگاه SCOPUS و WOS رتبه اول کشور و در ESI رتبه 187 جهان را در اختیار دارد.

وی در مورد میزان ارجاع به مقالات دانشگاه آزاد اسلامی گفت: طبق آمار پایگاه‌های علمی Web of Science و Scopus در سال 2015، تعداد ارجاعات به مقالات دانشگاه آزاد اسلامی هم ردیف دانشگاه‌هایی چون صنعتی شریف، تهران و... است که نشان دهنده خیزش علمی در دانشگاه آزاد اسلامی است. اگر دانشگاه آزاد اسلامی نبود، ایران نمی توانست به این میزان تولیدات علمی در جهان دست یابد. تأثیر این دانشگاه در ارتقای علمی و سرآمدی کشور قابل چشم پوشی نیست.

میرزاده به تعداد فارغ التحصیلان دانشگاه آزاد اسلامی اشاره کرد و گفت: 5میلیون و 700هزار فارغ التحصیل دانشگاه آزاد اسلامی، 54درصد کل فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور را تشکیل می‌دهند.

وی با تاکید بر این‌که نیمی از اساتید این دانشگاه، فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌های دولتی هستند، تأکید کرد: افرادی که از نظر کیفی دانشگاه آزاد اسلامی را زیر سوال می‌برند، خودشان را زیرسوال برده‌اند.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه به تشریح فعالیت‌های دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه اشاره کرد و گفت: احداث و تکمیل 120 مسجد، احداث و تکمیل 49 یادمان شهدا و 10 خانه ادب و فرهنگ، طرح‌های ماندگار فرهنگی کالبدی را تشکیل می‌دهند.

وی از راه اندازی شبکه بین الملل در دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد و گفت: این دانشگاه دارای 11 واحد و مرکز بین الملل و 5 واحد و مرکز برون مرزی است.

دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه با اشاره به واحد‌ها و مراکز برون‌مرزی این دانشگاه گفت: دفاتر میلان و آلمان دانشگاه آزاد اسلامی تا تیرماه راه‌اندازی می‌شود و به‌طور کلی تعداد دفاتر و مراکز برون‌مرزی در سال جاری به 15 دفتر می‌رسد.

دکتر میرزاده با اشاره به فعالیت‌های عمرانی انجام شده گفت: مساحت کل فضای عمرانی روباز شامل محوطه، فضای سبز، زمین‌های ورزشی و پارکینگ روباز را 38 میلیون مترمربع است.

وی درخصوص سرانه ساختمان به دانشجو گفت: سرانه کل فضاها به دانشجو بیش از 11 مترمربع است که از میانگین استاندارد دانشگاه‌های دیگر بالاتر است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی از توسعه و ایجاد باشگاه فرهنگی ورزشی در مراکز استان‌ها خبر داد و افزود: تعداد دانشجویان مشارکت کننده در مسابقات ورزشی درون واحدی، استانی و کشوری و ورزش همگانی 240هزار نفر است که با برنامه ریزی‌های دکتر دادگان معاون ورزشی دانشگاه، قرار است این تعداد به 400هزار نفر برسد .

وی هم چنین به کاهش وابستگی دانشگاه آزاد اسلامی به شهریه اشاره و تصریح کرد: تا سال 94 بیش از 16درصد از وابستگی دانشگاه به شهریه کاسته شده که پیش بینی می‌شود این میزان در سال 95 به حدود 20درصد برسد.

میرزاده درخصوص بهره مندی کارکنان دانشگاه آزاد اسلامی از تسهیلات از محل تفاهم نامه‌های بانکی گفت: 40درصد از کارکنان و 43 درصد از اعضای هیات علمی از این تسهیلات برخوردار شده اند.

وی در ادامه با بیان این‌که مهر و محبت‌ها به دانشگاه آزاد اسلامی مانند سالهای مدیریت آقای دکتر جاسبی که دولت و مجلس و ریاست جمهوری از ایشان حمایت می کردند، نیست، گفت:‌ دانشگاه آزاد با برخی از اشخاص حسود و رقیب مشکل دارد.

رییس دانشگاه آزاد اسلامی اضافه کرد: من به آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی می‌گویم که خرمشهر را آزاد کردید زیرا فرمانده پیروز جنگ بودید. اکنون می‌گویم دانشگاه آزاد اسلامی را تاسیس کردید و این باغ دانش که شما کاشتید، به ثمر نشسته است.

میرزاده با استقبال و تضمین شعری از سپیده کاشانی درباره خرمشهر به آیت‌الله‌هاشمی رفسنجانی، رییس هیات موسس دانشگاه آزاد اسلامی که در هم در آزاد سازی خرمشهر و هم در تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی نقش اصلی داشتند، تقدیم کرد و با این بیت سخنان خود را پایان داد: دستت ببوسم دست تو بوسیدنی شد/گلهای باغ دانشت بوییدنی شد.

 

620 بازدید
رای دادن به این مورد
(0 رای)
منتشر شده در slideshow
کد خبر: 265

 

عضویت در خبرنامه سایت

پایگاه اطلاع رسانی ها:

حالت های رنگی